5 důvodů, proč jsem se rozhodla stát se au pair

Stát se au pair v USA bylo nejlepší rozhodnutí mého života

Znáte ten pocit, když už se několik týdnů d-e-n-n-o-d-e-n-n-ě probouzíte těsně předtím, než zazvoní budík? Někteří lidé to nesnášejí, ale mně se to stávalo před čtyřmi měsíci a všechny mé pocity byly v podstatě stejné: Cítila jsem se nadšená. Byl to pocit pramenící z toho, že se blíží velký projekt a vy se nemůžete dočkat, až se do něj pustíte!

 

Především jsem si o lidech, kteří se rozhodnou žít v zahraničí, vždy myslela, že jsou stateční a sebevědomí, jelikož je to životní rozhodnutí a odráží obrovský osobní rozvoj. Nechávají za sebou komfortní zónu i svou rodinu, vztahy a často i kariéru, aby skočili po hlavě do zcela odlišných zkušeností. Moje babička často říkává, že je to skutečný příklad ODVAHY.

Myšlenka „výměnného programu“ byla v mé hlavě už dlouho, vlastně od doby, co moje sestřenice a přátelé plánovali svou vlastní zkušenost žít v zahraničí. Zničehonic mě napadlo: „O můj bože, kéž bych tohle mohla podniknout! Přála bych si zlepšit se v angličtině. Přála bych si studovat něco souvisejícího se žurnalistikou – svou vášní. Přála bych si poznat novou kulturu. Přála bych si zažít něco jedinečného.“

 

Díky au pair programu se mé sny staly realitou.

 

Možná se ptáte: „Ale Marilia, jak jsi věděla, že chceš být zrovna au pair?“ Dám Vám 5 důvodů, které Vás povzbudí a motivují udělat to samé!

 

Důvod #1: Doba trvání

Život v zahraničí Vám dává dostatek času na to, abyste pronikli do kultury, zvykli si na jazyk a způsob života a cítili se jeho součástí. Někteří lidé se rozhodnou uskutečnit svůj výměnný program na jeden týden – někteří zase ke studiu či práci zvolí tři nebo šest měsíců. V konečném důsledku je to na Vás. Ale věc se má tak, že pokud je Vaším cílem zlepšit si angličtinu, tak čím více budete v kontaktu s jazykem, tím lépe.

 

Vždy mě zajímalo, jak dlouhý by můj výměnný program měl být, protože jsem často přemýšlela nad tím, že by bylo výzvou odpoutat se od své rodiny, přátel a odejít z práce. Pak mi jednoho krásného dne kamarádka řekla: „Čas utíká a žijeme jen jednou, Marilia.“ Když nad tím teď jasně uvažuju, dvanáct měsíců (či déle) zní skvěle, pokud žijete s hostitelskou rodinou, protože Vám to poskytne spoustu potenciálních cílů. Prvním z nich je dostat se do au pair programu!

 

Důvod #2: Výhody nákladů

Když se vrhnete na hledání výměnných programů, čelíte několika překážkám a jednou z nich mohou být PENÍZE. Zabalit si a vydat se do světa může být tak drahé, že se někdy lidé svého snu vzdají a nesplní si ho.

 

Měla jsem z toho obavy, protože jsem sice měla peníze, ale nechtěla jsem utratit přemrštěnou částku za něco, co se zdálo jako krátké časové období (12 měsíců). Nejprve jsem neměla v plánu odejít z práce kvůli tomu, abych mohla tuto zkušenost získat. To je důvod, proč jsem váhala ohledně délky výměnného programu – myslete ale na to, že kratší programy jsou ty nejdražší.

 

Zde je hlavní důvod, proč se domnívám, že au pair program je ten nejlepší: K získání víza a pasu musíte kromě osobních výdajů zaplatit Cultural Care pouze určitou daň. Všechny ostatní výdaje (včetně letenek, ubytování, stravování apod.) Vám budou zaplaceny, stejně tak týden v naší tréninkové škole v New Yorku. Druhá výhoda!

 

Důvod #3: Práce a studium

Abyste mohli žít v zahraničí, musíte platit účty, pokud chcete cestovat nebo nakupovat. Takže je pro mnoho lidí vydělávání peněz v seznamu na prvním místě a bylo to tak i u mě. Nechtěla bych být měsíce (nebo roky) finančně závislá na svých rodičích. A proto je být au pair v USA VÝHROU!

 

Tento třetí důvod doplňuje předchozí bod týkající se nákladů: Zaplatíte za au pair program a peníze se Vám vrátí, jelikož se budete starat o dětí a tím vydělávat! Budete dostávat týdenní mzdu podle odpracovaných hodin. V USA můžete být ve službě až 45 hodin týdně, zatímco v Evropě je to jen 30 hodin.

 

A je toho více: Být au pair znamená mít příležitost studovat na místní univerzitě nebo vysoké škole – a Vaše hostitelská rodina Vám pomůže s úhradou školného až do výše $500.

 

Pokud se snažíte naučit se angličtinu, existuje mnoho skvělých škol a kostelů, které nabízejí lekce zdarma, což je vážně super! Nejlepší ovšem je, že budete s Američany 8 hodin denně, což je nejlepší způsob, jak se jazyk naučit. Učíte se ZA POCHODU!

 

Podívejte se na to z jiné perspektivy: Nestojí to za to?

 

Důvod #4: Děti

Pokud zbožňujete děti, pak se Váš život právě hodně zjednodušil.

 

Být au pair znamená, že se budete starat o děti hostitelských rodičů a žít s nimi. To bude Vaší zodpovědností a strávíte tím většinu svého času. Z tohoto důvodu je potřeba, abyste měli rádi děti a byli připraveni plnit své povinnosti jako jejich pečovatel! Budete dospělým, který za ně ponese zodpovědnost, když zrovna rodiče nebudou kolem. Musíte být proto zodpovědní a mít již zkušenosti s hlídáním dětí.

 

Dva roky jsem pracovala ve škole. Byla jsem se svými kolegy na denní bázi zodpovědná za více než 400 dětí a naučila se využívat své dovednosti a životní zkušenosti, abych dětem pomáhala v jejich každodenních výzvách.

 

Když s nimi budete žít, vytvoříte si skutečné pouto – a proto si musíte najít správnou hostitelskou rodinu. Budete si s nimi hrát, brát je do kina, jíst s nimi a celkově se cítit jako jejich nejlepší starší ségra nebo brácha!

 

Důvod #5: Dovolená, cestování a přátelé

V neposlední řadě: Váš volný čas. Během au pair programu navíc k týdennímu platu, stipendiu a společnému bydlení s hostitelskou rodinou máte také nárok na dva týdny placené dovolené.

 

A co tedy budete dělat? Říkám CESTOVAT! A rozhodně cestujte se svými novými přáteli! Váš rok bude díky nim ještě lepší a poznáte tak úplně nový svět.

 

Nicméně s cestováním nemusíte čekat až na dovolenou. Víkendové výlety také mohou být skvělé. Vytvořte si seznam věcí, které chcete dělat, a míst, které chcete v USA navštívit. Obvolejte své kamarády a společně se vydejte na cestu, kdykoliv to bude možné, a udělejte tak svůj rok NEZAPOMENUTELNÝ!

 

Rozumím. Plánujete udělat velký krok. Když jsem byla ve Vaší kůži, měla jsem spoustu otázek a sháněla co nejvíce tipů. Co bych měla dělat? Na jak dlouho jet? A kam? 

 

A tady do toho vstoupila moje sestřenka. Inspirovala mě stát se au pair, protože jí sama byla. Povzbudila mě a pomohla mi podniknout to samé. Naučila mě, jak si vybrat nejlepší hostitelskou rodinu. Dokonce mi poradila, jak dobře odvádět práci, jak porozumět cizí kultuře a tak dále.

 

To je důvod, proč bych chtěla inspirovat Vás stejně, jako ona inspirovala mě – protože tohle je ta nejlepší zkušenost, kterou jsem kdy získala, a chci to vykřičet do celého světa, aby to všichni slyšeli!