• Au Pair příběhy
Publikováno May 14, 2019

Hostitelská maminka v záři reflektoru: Andrea vypráví

Přečtěte si o nerozbitném poutu mezi hostitelskou maminkou a její au pair.

By Cultural Care Au Pair

Ve druhé části série Host Mom Spotlight Vám představíme Andrea Birkel – hostitelskou maminku dvou dětí žijící v malém městě v New Hampshire! Andrea a její manžel hostují au pair od chvíle, kdy se narodilo jejich mladší dítě, takže vítají au pair ve svém domě již šest let!

 

Andrea popisuje svou rodinu jako bezstarostnou a aktivní – milují trávit čas venku, užívají si hory i pláže. Také zbožňují cestování! Andrea říká, že rádi hostují au pair, protože jak ona, tak její manžel pocházejí z velkých rodin, takže jsou celoročně zvyklí na návštěvy velkého množství členů rodiny, ať už u nich doma, nebo u rodiny mimo domov.

Jejich současná au pair, Nadine, pochází z malé vesnice v severní části Rakouska. Než se Nadine přistěhovala do USA, aby žila v rodině Birkel, navštěvovala specializovanou školu zaměřenou na vzdělávání v raném dětství, díky čemuž se stala výbornou volbou pro au pair program. Nadine se brzy vrátí domů do Rakouska a zahájí další kapitolu svého života – ale vrátí se se vzpomínkami na celý život a nově nalezenými vztahy, které pro ni budou navždy cenné.

Rodinné vazby

 

„Cítím se jako její čestná teta,” říká Andrea o Nadine. „Záleží mi na ní, jako by mi záleželo na mé neteři. Chci se ujistit, že je šťastná a zdravá.“

 

Andrea investuje do toho, aby Nadine zažila v USA obohacující, hodnotnou zkušenost. Říká, že někdy může být těžké najít linii mezi tím dát jí prostor a čas dělat svoje vlastní věci a zahrnovat ji do každodenního rodinného života. Ale v zásadě mají ona a Nadine dobrý vztah, díky kterému je jejich komunikace pěkná a snadná.

 

„Chci, aby v Americe zažila skvělý rok a získala určitou nezávislost, aby mohla poznat samu sebe,“ říká Andrea. „Ale také tu pro ni vždycky jsem jako bezpečnostní síť, kdyby mě potřebovala.“

 

Sice má každý člen rodiny s Nadine jiný vztah, ale každý je svým způsobem zvláštní. Pro její osmiletou dceru Lucy je Nadine jako její starší sestra – společně vyrábějí náramky, kreslí si a dělají legrační obličeje na Snapchat. Pro jejího šestiletého syna, který se jmenuje Oliver, udržuje Nadine balanc mezi rolí matky a kamarádky. Dokážou si hrát hodinu s legem, ale také mu pomáhá se oblíkat, nosí ho, když je unavený, a rozhodně mu řekne, když je potřeba, aby si po sobě uklidil!

Její manžel, Shane, který má doma na Středozápadě mladší sestru, vnímá Nadine jako svou malou ségru; hodně vtipkují a soutěží při hraní deskových her. A samozřejmě vztah mezi Andrea a Nadine je silný a milující – s Nadine tvoří pětičlennou rodinu, která spolu miluje trávit čas a vzájemně se učí jeden od druhého.

Výměna kultur

 

Vánoce v domácnosti rodiny Birkel je slavnostní čas – ale s Nadine je ještě extravagantnější. Zhruba od poloviny října začíná Andrea pomalu přeměňovat svůj dům ve svou představu Severního Pólu. Nadine tráví svůj volný čas pečením tradičních rakouských vánočních sušenek, zdobením domu papírovými vločkami a montáží ručně vyrobených dětských adventních kalendářů – to vše za neustáleho poslechu vánoční hudby!

 

„Naučili jsme se všechno o Vánocích v Rakousku, které zahrnují i děsivé stvoření jménem Krampus,“ vzpomíná Andrea. „Hostování rakouské au pair v období Vánoc bylo fascinující zkušeností pro nás všechny!“

 

Zde kulturní výměna ovšem nekončí. Rodina Birkel vždy ráda představuje Nadine typická americká jídla, jako je burákové máslo a makaróny se sýrem. Na oplátku Nadine tvoří svým hostitelským dětem „dětská“ jídla typická pro její zemi, která prostě ŽBOŽŇUJÍ.

Andrea má obzvláště ráda, když Nadine vaří pro rodinu – a když se rodina posléze snaží tyto pokrmy připravit! „Miluji učit se, jaké druhy jídel jsou „komfortní“ pro au pair, a dělám vše pro to, abych je čas od času napodobila,“ říká Andrea. „Je pro mě odměnou vidět, jak je pro naše au pair příjemné jíst něco, co jim připomíná domov, a vědět, že skutečně ocení snahu, kterou jsem do shánění ingrediencí vložila.“

 

Kdykoliv rodina Birkel jí tato autentická jídla, je to příležitostí pro jejich au pair mluvit o tom, kdo tato jídla vaří v jejich rodině a jaké tradice se k nim pojí. „Je to pro mě odměnou, protože obě moje děti i já se tímto procesem vaření a sdílení jídel hodně učíme,“ říká Andrea.

 

 Americké zkušenosti

 

Nadine považuje americkou kulturu za velmi přátelskou a prý si ji užívá. „Když jsme jí pomáhali otevřít bankovní účet, zaměstnanec banky si s Nadine chvilku povídal a ptal se na ni, odkud pochází, co jí přijde na USA zajímavého a tak dále,“ říká Andrea. „Nadine mi pak řekla, že v Rakousku by k takové konverzaci při zakládání účtu v bance nikdy nedošlo! Všichni v naší komunitě se o ní zajímají, ptají se na ni a učí se o její kultuře.“

 

Na oplátku se Andrea ráda dozvídá o rakouské kultuře a poznává ji – zejména jak funguje jejich školský systém, jak to je v jejich vesnici, jací jsou členové její rodiny a jakou hrají roli ve své komunitě. Nadine žije v malém městečku, kde žije 300 lidí, a všichni členové její rodiny a přátelé tam žijou také. „V USA není neobvyklé mít přátele a příbuzné napříč celou zemí, což zahrnuje dlouhé cestování, abychom se mohli vidět,“ říká Andrea. „Naše děti komunikují se svými sestřenicemi a bratranci především přes FaceTime, jelikož žijí po celých státech.“

 

Pro Nadine je to klasický případ kulturního šoku – přijde jí poněkud zvláštní, že rodina potřebuje ke komunikaci FaceTime, jelikož doma v Rakousku se s rodinou navštěvují několikrát týdně. Její prarodiče, kteří jsou mladší, než prarodiče běžně bývají, nemají mobilní telefon ani počítač, protože jejich přátelé a rodina žijí ve stejném městě.

 

Na otázku o kulturní výměně – a co Andrea považuje za důležité – odpovídá následující: „Existuje rozdíl mezi cestováním a kulturní výměnou. Oboje je cenné, ale vzájemně se to od sebe liší. Kulturní výměna znamená vybalit si a žít v jiné kultuře a prožívat ji, dokud se nezmění Vaše perspektiva. Vytváření pout a přátelství s lidmi z jiné kultury je branou pro interkulturní empatii. Chci, aby mé děti poznaly, že na tomto světě existuje mnoho způsobů života a že neexistuje „správný“ a „nesprávný“ způsob, jak něco dělat. Mohou se z jiných kultur učit a přijmout obrovské rozdíly panující napříč světem. Toto porozumění začíná u kulturní výměny.“

 

Pokud si chcete přečíst příběh hostitelské maminky Priya a její au pair, přejděte na náš první příběh Host Mom Spotlight!

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair

Cultural Care Au Pair zde! Věříme, že kulturní výměna činí svět lepším místem - a tak jsme udělali to, že naše životní poslání je pomáhat au pair získat obohacující zkušenosti v USA. Když nepomáháme au pair, cestovat, učit se a růst v Americe, pravděpodobně jíme cukroví z celého světa a pijeme velké množství kávy.

Nejpopulárnější

Více od Au Pair příběhy

A line drawing of a gumball machine

Zjistěte, zda je au pair život pro Vás to pravé.

Zúčastněte se informačního setkání ve vaší oblasti, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o programu.

Najdi informační schůzku.