• Cestování a kultura
Publikováno April 22, 2019

10 epických přírodních krás v USA

Procestujte USA a poznejte neuvěřitelnou přírodu Ameriky.

By Mandy Cook

Amerika je dobře známá tím, že nabízí krásné přírodní vyhlídky po celé zemi. Každý jeden kout USA má svou jedinečnou geografickou identitu – koneckonců je to velká země a existuje mnoho různých způsobů, jak prozkoumat legendární americkou přírodu!

 

Každoročně jezdí do USA bezpočet návštěvníků z celého světa, aby objevili krásu zdejší přírody – mnoho z nich je au pair. Au pair jsou v perfektní pozici, v níž se mohou ponořit do všech nádher americké přírody, protože stráví v zemi minimálně rok. V rámci měsíce určeného na cestování, placené dovolené a volných víkendů mohou au pair levně prozkoumat plno oblíbených cestovních cílů v USA.

 

Pokud Vás zajímají přírodní krásy v USA, jako au pair můžete vidět všechny možné druhy; od rozlehlých lesů severozápadu přes rozsáhlé, červené skalní kaňony jihozápadu až po rozeklaná pobřeží severovýchodu. Věřte nám, když tvrdíme, že au pair jsou jedni z nejvíce zcestovalých návštěvníků USA.

 

Pokud uvažujete o tom stát se au pair v Americe – nebo prostě přemýšlíte o tom, že si uděláte výlet do země příležitostí – doporučujeme Vám začít s těmito 10 přírodními krásami v USA.

 

Národní park Grand Canyon

 

Grand Canyon, nacházející se v severozápadní Arizoně, státě na jihozápadu země, je pravděpodobně nejikoničtější americkou přírodní krásou. Díky svým vrstevným pásmům červené skály, které odhalují miliony let geologické historie (a díky nádherným východům a západům slunce, které přitahují návštěvníky během celého roku), je tento epický kaňon velmi oblíbenou destinací pro dovolenou.

 

Mezi populární vyhlídky patří Mather Point, Yavapai Observation Station a Desert View Watchtower. Můžete se také vydat na Lipan Point s rozsáhlým výhledem na kaňon a řeku Colorado, která tudy protéká. Ať už se rozhodnete prozkoumat kaňon po pěších stezkách, projet se na oslíkovi nebo se prostě postavíte na okraj útesu (hlavně buďte opatrní!), zůstanete bezpochyby v úžasu z toho, co se před Vámi bude rozléhat. Pravděpodobně nejlepší na přírodě je její schopnost vykouzlit pocity zvědavosti a vyvolat úžas v těch, kteří ji vyhledávají. Je to jedna z mála věcí, která umí okamžitě přimět lidi cítit pokoru a připomenout jim, jak velká a stará naše země je. Nikde tento pocit neprožijete silněji než v Grand Canyon.

 

Národní park Yosemite

 

Yosemite, uhnízděný v kalifornských horách Sierra Nevada, je nepopíratelně klenotem západní části Spojených států. Yosemite, známý svými obřími starodávnými sekvojovými stromy a ohromujícími turistickými trasami, je snem každého milovníka přírody. Oblíbeným místem pro návštěvníky parku je Tunnel View – nabízí ikonický výhled na tyčící se vodopád Bridalveil a žulové útesy El Capitan a Half Dome. Nezapomeňte si vzít foťák – rozhodně nebudete chtít odejít, dokud nepořídíte perfektní snímek na Instagram.

Yosemite

V Yosemite Village najdete obchůdky, restaurace, ubytování, Yosemitské muzeum a galerii Ansel Adams, kde jsou proslulé černobílé fotografie krajiny od tohoto známého amerického fotografa. Je snadné strávit dny prozkoumáváním téměř 1 200 čtverečních mílí přírody Yosemite, ale buďte opatrní a obezřetní u volně žijících živočichů. Pokud jste fanouškem živočišné říše, jistě si vychutnáte pozorování nejrůznějších druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí Yosemite parku.

 

Národní park Badlands

 

Tento národní park se nachází v Jižní Dakotě, v centrálně severním státě. Je známý pro svou dramatickou krajinu, která se rozpíná mezi skalními útvary, strmými kaňony a tyčícími se vrcholky. Pokud navštívíte národní park Badlands, je pravděpodobné, že se v rozlehlých travních porostech setkáte s bizonem, ovcí tlustorohou nebo prérijním psem.

Badlands

Badlands je robustním druhem krásy – přece jen se může chlubit jedním z největších bohatství zkamenělin na světě. Vědci zde našli fosílie starověkých savců, jako je kočka šavlovitá, což dokazuje, že tato stvoření se kdysi potulovala po stejné půdě, po které chodíme dnes my. Chcete-li si prohlédnout některé z nejkrásnějších zkamenělin v Americe, rozhodně nevynechejte prohlídkovou trasu Fossil Exhibit Trail – je to promenáda parkem s ukázkami odkrytých zkamenělin. Také se nezapomeňte projet po Badlands Loop Road (Highway 240), jelikož se tato cesta točí kolem malebných vyhlídek, které jsou ideální pro pořízení krásných fotografií.

 

Národní park Yellowstone

 

Tato epická přírodní krása je tak rozsáhlá, že zasahuje do tří různých států! Většina této divočiny a rekreační oblasti o rozloze 3 500 čtverečních mílí leží ve Wyomingu (navíc na vrcholu sopečného místa) – ale park také zasahuje do Montany a Idaho.

 

Yellowstone se liší od ostatních tím, že je prvním národním parkem na světě – všude, kam se vydáte, je plný nádherných vyhlídek a je domovem stovek druhů zvířat, a to včetně medvědů, vlků, bizonů, losů a antilop. Výlet do Yellowstone Vás může zaměstnat klidně na týden, a to díky všem dramatickým kaňonům, vysokohorským řekám, bujným lesům, horkým pramenům a tryskajícím gejzírům – z nichž nejznámější je Old Faithful. Pokud chcete prozkoumat hory, lesy a jezera – a stát se tak svědkem dramatického přirozeného světa – pak je pro Vás národní park Yellowstone tím správným místem.

 

Národní park Acadia

 

Jeden z nejkrásnějších pohledů – a jediný národní park! – na východním pobřeží. Acadia je rekreační oblast u Atlantického oceánů o rozloze 47 000 akrů rozléhající se převážně na ostrově Mount Desert Island v Maine. Je jedinečný díky svým lesům, skalnatým plážím a ledovcovým žulovým vrcholům, jako je Cadillac Mountain, nejvyšší bod na východním pobřeží USA. Zábavný fakt: Mezi říjnem a březnem je Cadillac Mountain prvním místem, kde můžete pozorovat východ slunce v USA. Každoročně se na nejvyšší vrchol Acadia vydá tisíce lidí, aby se podívali na první sluneční světlo dne.

 

Pokud se vypravíte do Acadia, vyrazte na jednodenní výlet a zastavte se v restauraci Jordan Pond House, kde si můžete dát lahodné bochánky „popovers“ s marmeládou a čajem. Nezapomeňte také strávit nějaký čas v přístavním městečku Bar Harbor, kde najdete spoustu restaurací a obchodů. Zkuste tam chytit mainského humra!

 

Národní park Bryce Canyon

 

Bryce Canyon, nacházející se v jižním Utahu, je rozlehlá rezervace známá pro karmínově zabarvené „hoodoos“ – což jsou skalní útvary ve tvaru věže. Je to jedna z nejunikátnějších přírodních krás, které v USA najdete, a všichni milovníci přírody ji prostě musejí vidět.

Bryce Canyon

Hlavní cesty v národním parku Bryce Canyon Vás povedou kolem velkého amfiteátru Bryce, což je nížina plná „hoodoos“ rozléhajících se pod turistickou stezkou Rim Trail. Pokud hledáte úchvatné pozoruhodnosti a hloubavá místa, navštivte Sunrise Point, Sunset Point, Inspiration Point a dokonce Bryce Point. Zkuste se tam vydat těsně po východu či po západu slunce, kdy je výhled nejlepší.

 

Great Smoky Mountains

 

Jedny z nejmalebnějších hor v Americe, zkráceně „Great Smokies“, jsou oblastí stoupající podél hranic Tennessee/Severní Karolíny v jihovýchodní části USA. Jsou považovány za podoblast Appalachian Mountains a tvoří část známé Blue Ridge fyziografické provincie.

 

Great Smoky Mountains jsou nádherným přírodním skvostem a často opomíjeným koutem USA. Jsou světoznámé pro svou rozmanitost rostlinného a živočišného života, krásu starobylých hor a pozůstatky jihoapalačské kultury – např. je to rodiště americké country zpěvačky a ikony Dolly Parton.

 

Národní park Everglades

 

Everglades jsou mokřady nacházející se v jižním cípu USA na Floridě. Je to rezervace o rozloze 1,5 milionů akrů, která je často přirovnávána k travnaté, pomalu se pohybující řece. Everglades se skládají z mangrov, bažin a borovic, čímž se odlišují od jakékoliv jiné přírodní rezervace v zemi!

Everglades

Florida Everglades jsou domovem stovek živočišných druhů, a to včetně ohrožené kožatky velké, krokodýla amerického, pumy floridské a kapustňáka širokonosého. Tento unikátní národní park je pokládán za mezinárodní poklad, je na seznamu světového dědictví a je považovaný za „mokřad světového významu“. Musíte ho vidět!

 

Rocky Mountains

 

Toto pohoří je pravděpodobně nejznámější v celé Severní Americe – táhne se 3 000 mil z Kanady přes několik amerických států – přes Idaho, Montanu, Wyoming, Colorado až k Novému Mexiku. Nabízejí dramatickou divočinu, rozmanité volně žijící živočichy a jedinečná vysokohorská jezera.

Rocky Mountains

V Coloradu můžete navštívit národní park Rocky Mountain, který každý rok navštíví nespočet turistů toužících po své každoroční dávce epických přírodních krás. Můžete nějaký čas strávit na známé scénické stezce Trail Ridge Road, což je hlavní silnice dlouhá 48 mil, která dosahuje nádherného vrcholu vysokého 12 183 stop. Velkolepý výhled, který se Vám naskytne, ve Vás vyvolá bázeň.

 

Jezero Michigan

 

Jedno z pěti velkých jezer Severní Ameriky – a jediné, které se celé nachází v USA – je jezero Michigan, jež má vodní plochu o rozloze 22 000 čtverečních mil. Obsahuje četné ostrovy, z nichž nejpozoruhodnější je souostroví Beaver Island, které je přístupné jak lodí, tak letadlem. Mnoho návštěvníků se vydá na Beaver Island za úžasnými vyhlídkami na okolní jezero a také kvůli jedinečnému přírodnímu zážitku.

 

Pláže jezera Michigan se také mohou chlubit několika důležitými písečnými dunami, o nichž se dozvíte něco více v návštěvnickém centru Gillette Sand Dune – sem prostě musíte zavítat, když se rozhodnete pro výlet k jezeru. Můžete si zde prohlédnout exponáty a přírodní programy, které vysvětlují význam oblasti Velkých jezer a jejich roli jako přírodního zdroje pro zemi.

Mandy Cook
Mandy Cook

Jsem Mandy, ráda vás poznávám! Jsem spisovatelka, obchodník a tvůrčí pracovník žijící v Bostonu s nadšením pro globální občanství. Mezi mé koníčky patří zpěv se svou poloprofesionální skupinou, mám ráda Hru o trůny a jedení tacos. Jsem vášnivá cestovatelka, celoživotní fanatik Beatles a milovník všeho italského.

Nejpopulárnější

Více od Cestování a kultura