Nejlepších 7 amerických jídel, které musíte ochutnat

Nejlepších 7 amerických jídel, které musíte ochutnat

Poznejte některé z nejlepších amerických jídel všech dob.

Varování: Po přečtení tohoto příspěvku můžete dostat velký hlad.

 

Jednou z největších radostí při návštěvě USA je ochutnávání všech nejrůznějších výborných jídel, které země nabízí. Od Kalifornie přes Texas a Floridu po Maine – lidé jsou hrdí na klasické americké jídlo, tradice a recepty, které je dělají zvláštními. Jako au pair budete mít spoustu příležitostí vyzkoušet to nejlepší z amerického jídla a pití – nejen se svou hostitelskou rodinou, ale také na svých cestách po celé zemi. Pokud jsou Vaše chuťové buňky připravené na americkou kuchyni, navrhujeme Vám začít s těmito 7 ikonickými jídly:

 

Apple Pie

 

“As American as apple pie.” Tohle přirovnání uslyšíte často – a je pravdivé! Tento sladký máslový ovocný dezert je národním pokladem a nejoblíbenějším koláčem všech dob – alespoň podle Rady amerických koláčů. Historie vzhledu jablečného koláče v USA sahá až do 17. století, kdy Otcové poutníci zasadili první jablečné semínko dovezené z Anglie. Tak proč to pojítko s USA? Protože byl sice jablečný koláč do americké kultury převzatý, ale podobně jako mnoho jiných tradic a zkušeností, kterých si Američané v dnešní době váží, se stal pro Ameriku typickým symbolem. A od té doby lidé po celém USA zasvětili svůj život pečení dokonalých jablečných koláčů.

Apple Pie

Někteří mají rádi jablečný koláč s plátkem čedaru, jiní upřednostňují kopeček vanilkové zmrzliny. Bez ohledu na Vaše preference na něm nemůžete nic pokazit.

 

Buffalo Wings

 

Buffalo wings, pojmenované po místu vzniku v Buffalu v New Yorku, jsou pikantním a chutným jídlem v omáčce a rozhodně jsou kulinářským zážitkem. Historie těchto pálivých křidélek je sporná, ale nejpravděpodobnější je, že je poprvé ukuchtila Teressa Bellissimo v restauraci Anchor Bar v Buffalu, když v roce 1964 přilila ke kuřecím křidýlkům kajenskou pepřovou pálivou omáčku a máslo. Od té doby se staly nezbytnou součástí sportovních barů a fotbalových zápasů a často se podávají s celerem, mrkvovými tyčinkami a vydatným pomocníkem sýrem bleu, jehož úkolem je zmírnit ostrost Buffalo wings.

Buffalo Wings

Pokud máte rádi kořeněné jídlo, musíte Buffalo wings ochutnat. A pokud budete mít obzvláště dobrodružnou náladu, můžete se během zářijového víkendu na americký svátek práce vydat do Buffala, jehož obyvatelům se jednoduše přezdívá „wings“, na každoroční Buffalo Chicken Wing Festival, kde město slaví svůj největší přínos americké potravinové scéně.

 

Cheesesteaks

 

Hovězí maso + sýr + chléb = filadelfský Cheesesteak. Přidejte do něj cibuli a papriku a vznikne opravdová lahůdka. Vymysleli ho v roce 1930 ve Filadelfii v Pensylvánii, což je město, k němuž se láskyplně odkazuje jako k “City of Brotherly Love”. Cheesesteak je tučná dobrota. Pat a Harry Olivieri nesou zásluhy za vytvoření tohoto kulinářského výtvoru, který prodávali ve svém stánku s hot dogy ve Filadelfii a který se tak zapsal do našich životů. Později si otevřeli restauraci Pat’s King of Steaks, která je dodnes v provozu a soutěží s restaurací Geno’s Steaks o nejlepší cheesesteak ve městě.

Cheesesteaks

Bratři Olivieri se inspirovali rodinnými kořeny v italském Abruzzi. Sendvič naplnili především “frizzled beef” (nasekaným křupavým masem), později přidali sýr (americký, italský provolone nebo Cheese Whiz) a všechno to vložili do housky vyráběné v místní společnosti Amoroso.

 

Clam Chowder

 

Napříč východním pobřežím a po celé zemi existuje nesčetně variant, přesto Vám každý obyvatel Nové Anglie řekne, že nejlepší clam chowder najdete v jednom z nejstarších měst Ameriky – v Bostonu v Massachusetts. Jídlo si můžete dát kdekoliv po celém Bay State – a přestože může vypadat jako ošklivá polévka s výraznou bílou barvou a hrudkovitou strukturou, její chuť postačí milovníkům mořských plodů k radosti.

Clam Chowder

Klasický clam chowder v Nové Anglii je směsí tvrdých škeblí, jemných brambor, slaného vepřového masa, hustého krému a bylinek. Existuje manhattanská verze (čirý vývar s rajčaty), floridská verze (pikantní s ostrou čínskou papričkou) a dokonce i zdravější verze na západním pobřeží (s lososem namísto vepřového masa). Všechny samy o sobě výtečné. Ale pokud se dostanete do Bostonu, chopte se ústřicových sušenek a velké misky a dejte si clam chowder v Nové Anglii – nebudete litovat.

 

Cobb Salad

 

Cobb salad vznikl v roce 1937 a byl pojmenován po svém vynálezci, jehož jméno bylo Bob Cobb a který vlastnil restauraci Brown Derby v Hollywoodu v Kalifornii. Legenda vypráví, že Cobb hledal v kuchyni zbytky jídla, z nichž nakonec vytvořil salát, který dal na noc do lednice. Hlávka salátu, avokádo, řeřicha, rajčata, studené kuřecí kousky, vajíčka natvrdo, pažitka a dlouho známý francouzský dresink – to vše dalo vzniknout v dnešní době kultovnímu salátu.

Cobb Salad

Noční experiment Cobba brzy získal u zákazníků na oblíbenosti a brzy se tak dostal z menu do srdcí nejen všech, kteří žili v Hollywodu, ale i ostatních Američanů. Cobb salad od té doby poznal mnoho podob, z nichž každá se chuťově vyrovnala té první.

 

Hot Dog

 

Nic nedefinuje americké léto výstižněji než hot dog.  Je levný, chutný a je skvělou volbou při grilování na dvorku – vhodný pro kuchaře začátečníky i ty zkušené. Hot dog, inspirovaný klobásami pocházejícími z Frankfurtu v Německu, vymyslel německý imigrant Charles Feltman, který použil pečivo k úspoře místa na talíři.

Hot Dog

O něco později polský imigrant Nathan Handwerker vyzdvihl v zemi milované masové výrobky na výsluní díky svému hot dog stánku na Coney Islandu. Od té doby se stal hot dog symbolem letního počasí a také amerického pouličního jídla. Už 102 let, každého 4. července, ten samý stánek Nathana hostuje mezinárodní soutěž v jezení Hot Dogů , kde vítěz soutěže sní 62 Hot Dogů  za méně než 10 minut. Ani soutěžení, ani sledování soutěže rozhodně není pro slabé povahy. Pokud i přesto toužíte po autentickém americkém zážitku, dejte si hot dog – ať už s kečupem, nebo bez něj.

 

S’mores

 

Název jídla je výstižný – je to teplá, chutná a sladká lahůdka a rozhodně Vám nebude stačit jen jedna.  Vždycky budete chtít ještě kousek. Je to tradiční americké jídlo a klasický příklad toho, když někdo v USA smíchá několik různých jídel a vytvoří zcela nový kulinářský zážitek, který se stane na dlouho oblíbený. S’mores jsou asociací pro táborový oheň a kempování – nejlepší jídlo na přípravu v ohni pod širým nebem. Je to opečený marshmallow a čtvereček čokolády roztavený mezi dvěma kousky grahamové sušenky.

S’mores

Nikdo netuší, komu by se za výrobu S’more měly připsat zásluhy, ale v roce 1927 americké skautky vydaly tištěný recept tohoto pokrmu, který se stal zlatým standardem. Až budete v USA, ujistěte se, že touto unikátní americkou tradicí oslavíte 10. srpen – státní svátek S’mores. Je to skvělá příležitost – stejně jako kdykoliv jindy – si dát něco výtečného.

Mandy Cook
Mandy Cook
Jsem Mandy, ráda vás poznávám! Jsem spisovatelka, obchodník a tvůrčí pracovník žijící v Bostonu s nadšením pro globální občanství. Mezi mé koníčky patří zpěv se svou poloprofesionální skupinou, mám ráda Hru o trůny a jedení tacos. Jsem vášnivá cestovatelka, celoživotní fanatik Beatles a milovník všeho italského.
A line drawing of a gumball machine

Chcete se dozvědět více?

Řekneme vám všechno, co potřebujete vědět, než se vydáte na dobrodružství svého života jako au pair v USA. Cestujte, učíte se a rostete s Cultural Care !

Další informace