• Práce a cestování
Publikováno May 21, 2019

Je pro mě au pair program to pravé?

Zjistěte, zda se můžete – a zda byste se měli – stát au pair!

By Lara Grabowski

Stát se au pair je velké rozhodnutí, které Vám změní život – už teď tušíte, že to tak je, ale ještě přesně nedokážete říct, jakým způsobem. Existuje nespočet možností gap year programů, a proto má člověk tendence zpochybňovat se a přemýšlet, zda je pro něj au pair program opravdu tou nejlepší volbou – zda to opravdu bude unikátní zážitek, po kterém prahnete, tedy ten, který Vás změní v osobu, kterou se chcete stát.

 

Nemusíte se cítit nejistě kvůli tomu, že váháte. To, co při rozhodování o nejlepším roce svého života prožíváte, je zcela normální!

 

Jedna z věcí, kterou byste měli vědět, je, že v tom nejste sami: ať už hledáte někoho, kdo Vám bude naslouchat, nějakou osvědčenou radu nebo chcete poradit od někoho zkušenějšího, naši au pair absolventi a náš tým v Cultural Care Vás rádi podpoří a všichni Vám pomohou rozhodnout se, zda je pro Vás au pair program to pravé. A abychom Vás mohli provést procesem rozmýšlení, sestavili jsme pro Vás neprůstřelného průvodce, díky němuž v pouhých 3 otázkách zjistíte, zda je pro Vás život au pair dalším nejlepším krokem, který můžete podniknout. Připraveni? Jdeme na to!

 

Mohu se stát au pair?

 

Nejdříve ze všeho je potřeba zmínit, že ne každý se může stát au pair. Au pair program v USA je regulovaný americkým Ministerstvem zahraničí, které vyžaduje, aby kandidátům, kteří mají o au pair program zájem, bylo mezi 18 a 26 lety.

 

Dalším velkým požadavkem jsou zkušenosti s dětmi: ať už je to hlídání dětí, trénování, výuka nebo jakákoliv aktivita prospěšná pro dítě. Au pair musejí mít alespoň 200 hodin zkušeností s péčí o děti. Pokud milujete děti a trávíte s nimi rádi čas, je pro Vás tento program to pravé!

 

Abyste se mohli stát au pair, musíte mít také platný řidičský průkaz. Velká část au pair zodpovědnosti a povinností spočívá totiž v tom, že pomáháte dětem dostat se do školy nebo na jiné aktivity, takže být řidičem je nezbytné.

 

Musíte mít také dokončenou střední školu nebo její ekvivalent, abyste se mohli kvalifikovat do programu au pair, a také musíte mít čistý trestní rejstřík, dobrý zdravotní stav a nekouřit.

 

A v neposlední řadě musí být au pair ochotní strávit v zahraničí alespoň 12 měsíců a přijmout život daleko od domova!

Zní to jako Vy? Gratulujeme, můžete se stát au pair! Teď se pojďme přesvědčit o tom, zda byste se au pair měli stát.

 Jaké zkušenosti hledám? 

 

Takže chcete dělat něco jiného a vydat se na vlastní dobrodružství, ale je pro Vás au pair život tou správnou volbou? To záleží na tom, co hledáte. Dovolte mi, abych Vám něco málo prozradila o tom, co obnáší být au pair, ať vidíte, zda to odpovídá představám nejlepšího roku ve Vašem životě!

 

Existuje-li jedna věc, kterou mají všichni au pair i hostitelské rodiny společnou, je jí kulturní výměna – nehledají jen způsob, jak cestovat, nechtějí jen chůvu pro své děti. Chtějí poznat novou kulturu prostřednictvím každodenního sdílení. Být au pair znamená žít jako místní, najít si nový domov a rodinu daleko od domova, potkat nové přátele z celého světa, poznat USA díky cestování a nakonec se stát skutečným globálním občanem.

 

Stát se au pair je také o cestování po Americe: za celou dobu strávenou v USA mají au pair mnoho příležitostí k cestování, ať už jde o víkendové road tripy s přáteli nebo o dovolené s hostitelskou rodinou. Ale to není všechno: au pair mají nárok na 2 týdny placené dovolené a také na jeden celý měsíc na konci jejich pobytu. Je to příležitost poznat USA s přáteli ještě lépe. Při tom všem můžete těžit z dostupného programu: au pair mají od hostitelské rodiny zajištěný pokoj a stravování a zároveň každý týden dostávají kapesné ve výši $195.75.

 

Program au pair je samozřejmě také o péči o děti, protože au pair dostanou na starost od hostitelské rodiny své děti, což je velká zodpovědnost. Au pair se tak naskytne šance formovat životy dětí, budou pro ně alternativním vzorem, starší sestrou nebo bratrem a kamarádem – nebo vším najednou! Je to zodpovědnost na plný úvazek, který není vždy jednoduché zvládnout a který vyžaduje velkou dávku lásky a trpělivosti, ale také je nesmírným přínosem, což Vám potvrdí každý, kdo v minulosti pracoval s dětmi.

Zkušenost au pair je také jedinečnou příležitostí k osobnímu a profesnímu růstu. Au pair se vracejí zpátky domů po svém roce v USA a říkají, jak moc se díky této zkušenosti změnili a vyzráli, stali se dospělejší a sebevědomější verzí sebe sama. Také ale získali dovednosti, na které ani nepomysleli, že by si je mohli osvojit, ale které jim pomohly vybudovat kariéru bez ohledu na to, v jakém oboru to bylo. To dokazuje, že můžete zažívat nejlepší období svého života a zároveň pracovat na svém životopise!

 

A nakonec pokud sníte o tom zažít, jaké to je v učebně na americkém kampusu, au pair program je sázka na jistotu! Méně známou, ale stejně důležitou složkou programu je studium na americké univerzitě či vysoké škole, které je vyžadováno americkým Ministerstvem zahraničí – a Vaše hostitelská rodina Vám přispěje jednou ročně až do výše $500 na kurzy dle Vašeho výběru. Jaká lepší šance se Vám naskytne naučit se více o tom, co Vás baví, vyzkoušet si něco nového nebo poznat místní a získat v nich přátele? Nemusíme snad ani zmiňovat, že studium na americké vysoké škole také posílí Vaše anglické dovednosti kromě toho, že se budete angličtinu přirozeně učit díky každodenní interakci s Američany.

 

Tohle je v podstatě Váš au pair rok – či delší doba – v kostce! Je to to, co si představujete pod svým gap year? Pokud ano, jste blíž a blíž! Jen jedna poslední věc, abyste zjistili, zda jste připraveni přijmout všechny aspekty au pair života.

 

 Jsem připraven/a na povinnosti a zodpovědnost au pair?

 

Být au pair není jen o cestování, poznávání skvělých lidí z celého světa a seznamování se s americkým způsobem života: je to také o práci a převzetí zodpovědnosti na plný úvazek. Au pair pracuje maximálně 45 hodin týdně a 10 hodin denně, s volnem v minimální délce 1,5 dne týdně a 1 celého víkendu měsíčně.

 

Nejdůležitější – a časově nejnáročnější – součást Vaší au pair zkušenosti bude proto péče o hostitelské děti. K běžným úkolům a povinnostem au pair patří příprava jídla pro děti, budete jim pomáhat při ranní rutině, odvezete je do školy a na kroužky a zase je vyzvednete, zapojíte je do zábavných her, budete se starat o jejich prádlo, uklízet jim pokoje, pomáhat jim s úkoly nebo je uložíte do postele…

Péče o děti může jít někdy hladce a těšit Vás, jindy je ale unavující a představuje výzvu – stejně jako život. To je něco, na co musíte myslet a být na to připraveni, než se vydáte na své vlastní au pair dobrodružství – ale nenechte si tím zkazit své nadšení! Au pair mohou zažít horší časy stejně jako kdokoliv jiný, ale vyjdou z toho silnější a připraveni řešit jakoukoliv novou výzvu, která jim může zkřížit cestu.

 

Otázkou je, umíte si představit, jak takové povinnosti plníte, a jste připraveni na svou vlastní výzvu? Pokud ano, pak na Vás au pair život čeká! Přečtěte si více o programu a začněte svou cestu zde! Pokud nejste z představy stát se au pair tak nadšení, je to v pořádku: třeba najdete svůj vysněný gap year zde v naší nabídce nejlepších způsobů, jak pracovat a cestovat v USA!

Lara Grabowski
Lara Grabowski

Jako holku, která se narodila a vyrostla ve Francii, mě cestování chytlo během gap year ve Washingtonu, D. C., kde jsem se do USA hluboce zamilovala. Nyní jsem aktivní propagátorkou kulturní výměny a vášnivou cestovatelkou. Žiju, abych poznala ta nádherná, skrytá místa po celém světě a ty skvělé lidi, kteří v nich žijí.

Nejpopulárnější

Více od Práce a cestování

A line drawing of a gumball machine

Jste připraveni na dobrodružství?

Začněte vyplňovat přihlásku ještě dnes a budete o krok blíž, abyste se stala au pair v USA. Začněte další vzrušující kapitolu svého života!

Začni