Tipy pro au pair, jak o sebe pečovat

Tipy pro au pair, jak o sebe pečovat

Pečujte během svého pobytu v USA o své fyzické i duševní zdraví.

Být au pair v USA je neuvěřitelným a jedinečným zážitkem – ale stejně jako každý jiný gap year nebo zahraniční pracovní příležitost jde ruku v ruce s určitou dávkou stresu. Proto je pro au pair starající se o děti v USA tak zásadní, aby se starali zároveň i o sebe.

 

Ptáte se, co se pod touto sebepéčí skrývá? Popravdě to pro různé lidi může mít odlišný význam. Sebepéče vychází z konceptu, který zahrnuje duševní, fyzické, emoční a dokonce duchovní zdraví – a pokud ji provozujete na pravidelné bázi, může Vám zlepšit život, vyčistit hlavu a pomoci Vám stát se lepší a šťastnější verzí sebe sama.

 

V základu sebepéče znamená, že se o sebe staráte způsobem, který nejvíce potřebujete. Cítíte se unavení a vyčerpaní? Zdřímněte si nebo se naložte do vany. Vloudily se Vám do mysli znepokojivé myšlenky? Zkuste meditaci nebo zhluboka dýchat. Bolí Vás záda a máte problém se spánkem? Jděte se projít!

 

Sestavili jsme seznam oblíbených způsobů, jak o sebe pečovat, a jak mohou být tyto způsoby užitečné pro au pair žijící napříč USA. Ať už Vás plně zaměstnává péče o Vaše hostitelské děti, jste trochu smutní, protože se Vám stýská po domově, nebo jen hledáte nový způsob, jak se udržet fit, mohou se Vám tyto tipy hodit.

 

Tip č. 1: Nádech, výdech

Dýchejte. Je to jedna ze základních lidských funkcí – je to způsob, jak se udržet naživu! A přesto lidé zapomínají, jak důležité pro naše duševní a fyzické zdraví je občas se zastavit a jednoduše dýchat. Když Vám přijde, že je toho na Vás moc, nebo se cítíte nesví, udělejte si krátkou přestávku od toho, co děláte, a párkrát se zhluboka nadechněte. Slibujeme, že se tím situace zlepší.

 

Zkuste toto hluboké dechové cvičení: Pomalu vdechujte nosem po dobu 4 vteřin. Naplňte plíce. Nyní zadržte dech po další 4 vteřiny. Poté, co napočítáte do 4, vydechujte ústy a znovu při tom počítejte do 4. Pak vydržte další 4 vteřiny nedýchat. Tento vzorec několikrát zopakujte a nestyďte se dýchání provádět za doprovodu hlasitých zvuků – budete z toho mít dobrý pocit! Toto cvičení by Vám mělo vyčistit mysl, zpomalit tepovou frekvenci a pomoci Vám s resetem, abyste se mohli vrátit k přerušené činnosti a cítit se u ní osvěžení.

 

Tip č. 2: Zacvičte si

Pravděpodobně už jste o tom několikrát slyšeli – ale existuje důvod, proč je cvičení tak osvědčenou metodou fyzické i duševní terapie. Cvičení uvolňuje endorfiny, udržuje Vaše tělo šťastné a zajišťuje tak Vaši mentální soustředěnost. Dokonce Vám pomáhá s lepším spánkem!

 

Ať už preferujete jakýkoliv způsob cvičení, pomůže Vám. Třeba si jít pořádně zaběhat ven? Do toho! Jste fandou zvedání závaží? Vyrazte do posilovny, případně pokud chcete cvičit doma, sáhněte po něčem vhodném, co doma najdete. Láká Vás spíše něco uklidňujícího? Zkuste lekci jógy! Pokud se snažíte ušetřit nebo hledáte způsob, jak cvičit v pohodlí obývacího pokoje, zde najdete pár skvělých online lekcí, které můžete vyzkoušet. Namaste!

 

Tip č. 3: Jezte dobře

Dalším způsobem, jak si udržet dobré fyzické a duševní zdraví, je dbát na to, čím se stravujete. Konzumovat příliš zpracovaných potravin nebo cukrů může způsobit bolest hlavy, letargii či Vás demotivovat v otázce cvičení nebo jiné formy sebepéče.

Tipy pro au pair, jak o sebe pečovat

Nezapomeňte jíst hodně zeleniny, jídlo bohaté na bílkoviny, ovoce a zdravé uhlohydráty. Snažte se jíst vyváženou a bohatou stravu a naopak zkuste trochu omezit zpracované potraviny, zákusky a jiné „odměny“. Neochuzujte se ale o ochutnávku delikates! Jen dodávejte svému tělu vhodné palivo na denní fungování a starejte se o něj – jiné totiž nedostanete.

 

Tip č. 4: Meditujte

Pokud máte pocit, že Vám mozek neustále běží na plné obrátky a že Vás někdy vlastní myšlenky sžírají, bez obav – v určitých okamžicích života se to stává téměř všem. V naší moderní společnosti, v níž jsme obklopeni televizí, chytrými telefony, internetem, sociálními médii a jinými věcmi, se snadno můžete cítit zahlceni a nadměrně stimulováni lidmi a věcmi.

Tipy pro au pair, jak o sebe pečovat

A co Vám pomůže soustředit se? Meditace. Je to praktika očisty mysli, hlubokého dýchání a znovuzískání pozornosti – soustředíte se na jednu konkrétní myšlenku, aktivitu nebo předmět. Lidé považují meditaci za skvělý způsob, jak žít v přítomnosti, uvědomovat si každý okamžik a nenechat se semlít úzkostnými myšlenkovými pochody. Doporučujeme Vám Headspace, kde najdete několik skvělých vedených meditací.

 

Tip č. 5: Deníček

Psaní Vám může pomoci s organizací a zpracováním myšlenek, pocitů a emocí zdravým a konstruktivním způsobem. Jednou z opravdu populárních metod, jak toho docílit, je psát si deník! Mnoho lidí tvrdí, že jim každodenní psaní deníků pomáhá zvládat život – nejen v logistickém slova smyslu, ale také v tom emocionálním a dokonce duchovním!

Tipy pro au pair, jak o sebe pečovat

Existují deníky, které Vás vyzývají zapsat si každý den alespoň jeden řádek; jiné jsou plné stovek stran, které můžete libovolně zaplnit svými niternými myšlenkami a třeba i čmáranicemi. Ať už si zvolíte jakoukoliv formu deníku, myslete na to, že klíčem je konzistence. Pokud si vydržíte psát deník po určitou dobu pravidelně, začnete ho vnímat jako terapeutickou aktivitu – a když se vrátíte, abyste si své zápisky přečetli, všimnete si v nich důležitých vzorců a milníků! Je to skvělý způsob, jak podpořit svůj osobní růst.

 

Tip č. 6: Povídejte si se svými blízkými

Pokud se chcete vypovídat ze svých myšlenek, pocitů a emocí – ale nikoliv do deníku – doporučujeme Vám pravidelně mluvit se svými blízkými. Ať už jsou to přátelé, které jste získali v USA, Vaše rodina a přátelé doma, Vaše hostitelská rodina nebo Váš LCC, sáhnout po telefonu nebo zasednout k video chatu Vám opravdu může zvednout náladu.

 

Nejpodstatnější na tom je, že udržování vztahů je důležitou součástí sebepéče, protože cítit blízkost k lidem, na kterých nám záleží, nám do života vnáší radost, klid a spokojenost. Lidé se cítí nejlépe, pokud mají pocit, že jsou součástí komunity – koneckonců jsme tak biologicky naprogramování! Takže příště, až se budete chtít zbavit stresu, zavolejte své mamce nebo nejlepšímu kamarádovi. Zrealizujte video chat a povídejte si o tom, co jste v rámci dne zažili. Pocit blízkosti udělá divy.

 

Tip č. 7: Odměňte se

Odměnit se něčím speciálním nebo nějakým zážitkem má své kouzlo. Jde o, dá-li se to tak říct, uměleckou formu. Přemýšlejte o tom takto: Odměnit se znamená mít se rád natolik, že jste ochotní investovat do svého krátkodobého i dlouhodobého štěstí. Jste nadšení a netrpěliví pustit do svého života něco speciálního. Život je krátký – měli byste si ho užít!

 

Existuje nespočet způsobů, jak se odměnit v závislosti na Vašem rozpočtu a vkusu, ale může to být cokoliv od nového kousku oblečení až po jídlo z Vaší oblíbené restaurace. Třeba horký šálek čaje nebo obličejová maska. Pečení dobrot či sledování Vašeho oblíbeného seriálu. Pokud v tom shledáváte zábavu, pak si dovolte se na to vrhnout. Pokud Vám to vyčaruje úsměv na tváři, stálo to na 100 % za to.

 

Tip č. 8: Procvičujte si vděčnost

Staré přísloví říká: Nemůžete být smutní, pokud jste vděční. A víte co? Je pravdivé. Procvičovat si vděk je bezvadný způsob, jak se soustředit na to, co je v životě opravdu důležité. Drží Vás nohama na zemi a nutí Vás vnímat všechny věci, za něž jste vděční. Rodina. Přátelé. Přívětivý domov. Jídlo na stole. Zdraví. Vaše štěstí.

 

Skvělý způsob, jak se cvičit ve vděčnosti, je vést si deník vděku. Můžete začít poznámkou ve svém telefonu, nebo prostě sáhněte po sešitu a pište si tam. Každý den si zapište 1, 2 nebo dokonce 3 věci, za které jste ve svém životě vděční. A nezůstávejte jen u toho. Povzbuďte i své okolí, aby vděčnost procvičovalo. Pokud by tento „postoj vděčnosti“ zaujalo více lidí, nepochybně by byl svět plný šťastnějších a spokojenějších lidí. Rozpoznat to, co máme, a vážit si toho, nám brání přemýšlet o tom, co nemáme.

 

A začneme hezky u sebe: V Cultural Care Au Pair jsme vděční za Vás! A také za kávu. Hodně, hodně kávy.

Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair
Cultural Care Au Pair zde! Věříme, že kulturní výměna činí svět lepším místem - a tak jsme udělali to, že naše životní poslání je pomáhat au pair získat obohacující zkušenosti v USA. Když nepomáháme au pair, cestovat, učit se a růst v Americe, pravděpodobně jíme cukroví z celého světa a pijeme velké množství kávy.
    A line drawing of a gumball machine

    Sdílej svůj příběh

    Hledáme vášnivé tvůrce obsahu, kteří by přispěli k našemu blogu. Sdílejte svůj příběh ještě dnes a pomozte ostatním nahlédnout na au pair život!

    Další informace