Halloween v USA

Od dobrot po kostýmy – přečtěte si o historii Halloweenu v Americe

Není tajemstvím, že pro Američany jsou svátky vážnou záležitostí. Od oslav díkůvzdání po ohňostroje 4. července je USA známé tím, že přijímají a dokonce rozšiřují sváteční tradice. Výjimku netvoří ani nejstrašidelnější svátek roku: Halloween!

 

Halloween, který se každoročně koná 31. října, je v Americe velmi očekávanou sváteční událostí pro děti i pro dospělé. Díky strašidelným filmům, domům hrůzy, jízdě na valníku, kukuřičným polím, lovení jablek, vyřezávání dýní, lahodným dobrotám, kostýmovým párty a koledování je Halloween jednou z nejpropracovanějších událostí v roce – a také jednou z nejdražších! Lidé opravdu na Halloween předvádějí svou nejstrašidelnější a nejodvážnější stránku. Věděli jste například, že celá jedna čtvrtina sladkostí se ročně prodá právě na Halloween? To je hodně cukru!

 

Takže se vraťme na začátek – co přesně Halloween je? Jsme rádi, že se ptáte.

 

Starověký původ

Halloween se datuje až ke Keltům, starověkým národům, které žily před dvěma tisíci lety v oblasti nynějšího Irska, Velké Británie a severní Francie. Každý 1. listopad Keltové slavili starobylý keltský festival Samhain na oslavu začátku svého nového roku.

 

Tento den znamenal konec léta a sklizeň a začátek temné, chladné zimy – část roku často spojovanou se smrtí. Keltové věřili, že noc před začátkem nového roku je hranice mezi světem živých a mrtvých tenká. A tak se také věřilo, že se v noci 31. října duchové mrtvých vracejí na Zemi.

 

Kromě způsobování potíží a poškozování úrody Keltové věřili, že přítomnost duší z jiného světa usnadňovala keltským kněžím předpovídat budoucnost. Tato proroctví byla důležitým zdrojem pohodlí a vedení během dlouhých temných zim – koneckonců Keltové byli lidé zcela závislí na nestabilním přírodním světě.

 

Proto si keltští kněží na památku této události stavěli obrovské posvátné ohně, kde se lidé shromažďovali, aby spálili obilí a aby obětovali zvířata svým božstvům. Během oslav nosily Keltové kostýmy – vyrobené ze zvířecích hlav a kůží – a navzájem si předvídali budoucnost. Po obřadu přinesli Keltové k ohni pochodně, které zapálili, čímž si odnesli kus posvátného plamene do svých domovů, kde si jimi zapálili krb a doufali, že je božstva ochrání během nastávajících temných dlouhých zim.

 

Slavnost Všech svatých

V9. století se vliv křesťanství rozšířil na keltské území, kde se pomalu mísil se staršími keltskými tradicemi a nakonec je nahradil. Přibližně v roce 1000 našeho letopočtu církev učinila 1. listopad dnem Všech svatých k památce zesnulých. Slavnost Všech svatých se konceptem podobal antickému keltskému svátku Samhain – oba byly oslavami s velkými ohni, přehlídkami a kostými (z nichž mnoho představovalo svaté, anděly nebo ďábly).

 

Oslava Všech svatých se také nazývala All-hallows nebo All-hallowmas, což je odvozeno ze středoanglického Alholowmesse; a noci předtím – tradiční noci Samhain v keltské oblasti – se začalo říkat All-Hallows Eve a nakonec Halloween.

 

Halloween přichází do Ameriky

Historie Halloweenu pokračuje do koloniální doby Nové Anglie, kde byly oslavy velmi omezené kvůli nekompromisním systémům protestantské víry. V počátcích Ameriky se Halloween mnohem běžněji slavil v Marylandu a v jižních koloniích. První americké oslavy zahrnovaly  „hravé večírky“ – veřejné akce pořádané k oslavě úrody a sdílení příběhů mrtvých prostřednictvím písně a tance.

Halloween in the US

Koloniální slavnosti Halloweenu také zahrnovaly vyprávění strašidelných historek a způsobování neplechy – a zatímco podzimní oslavy byly v tomto okamžiku historie běžné, teprve až ve druhé polovině 19. století, kdy došlo k zaplavení Ameriky novými přistěhovalci, odstartovaly populární strašidelné oslavy Halloweenu.

 

Trick-or-Treat

Američané, inspirováni irskými a anglickými imigranty, se začali oblékat do kostýmů a chodit od domu k domu s žádostí o jídlo nebo peníze, což je praktiká známá jako „trick-or-treat“.

 

Koncem 19. století došlo v Americe ke shodě, že by se Halloween měl stát svátkem soustředěným kolem komunity a sousedských setkání, spíše než aby se točil kolem duchů, žertíků a neustálé přítomnosti „čarodějnictví“ 19. století. Takže na přelomu století se halloweenské večírky pro děti a dospělé staly typickým způsobem, jak tento den oslavit. Tyto události se zaměřovaly na hry, sezónní jídla a slavnostní kostýmy. Představitelé komunit požádali rodiny, aby při oslavách Halloweenu nepoužívali nic, co je „groteskní“ nebo „děsivé“, což na začátku 20. století vedlo ke ztrátě pověrčivého a náboženského podtextu svátku.

 

Halloweenské oslavy

Rychlý posun vpřed do dvacátých a třicátých let 20. století – Halloween se v Americe stal světským a komunitně zaměřeným svátkem, k jehož hlavním událostem patřily přehlídky a oslavy po celém městě. Vzhledem ke zvýšenému počtu malých dětí po baby boomu v 50. letech 20. století se oslavy Halloweenu v polovině století zaměřovaly především na mladé lidi. Trick-or-treating byl pro sousedy a přátele módní a zábavný způsob, jak slavit – a dávat vzájemně pozor na malé děti.

Halloween in the US

Dnes je trick-or-treating stále nejoblíbenějším způsobem, jak slavit Halloween v USA. Vzhledem k tomu, že Američané ročně na Halloween utratí odhadem 6 miliard dolarů, jde po Vánocích o druhý největší komerční svátek v zemi.

 

Samozřejmě existují i ​​způsoby, jak oslavit Halloween, aniž byste museli chodit ode dveří ke dveřím – například párty v kostýmech! Večírky na Halloween jsou u dospělých stále populárnější a představují skvělý způsob, jak se může komunita přátel, kolegů a sousedů shromáždit a socializovat se způsobem, který respektuje klasické tradice Halloweenu a který třeba zároveň umožní vytvořit nějaké nové.

 

Halloweenské kostýmy

Takže teď, když už znáte historii Halloweenu v Americe, jaký je tedy nejlepší způsob oslavy? Obléct se do kostýmu je nutností – je to očividný způsob, jak ostatním ukázat, že ctíte tradice tohoto svátku, a je to zároveň zábavný způsob, jak předvést svou kreativitu!

 

Hledání nápadů na kostýmy na Halloween je snadné; Američané se převlékají do všechno od zvířat po jídlo, převlékají se za celebrity, kreslené postavičky i autory; za neživé předměty i za slovní hříčky. Ať už se rozhodnete převléct se za cokoliv, budete oceněni za čas a energii, kterou do svého kostýmu vložíte – a pokud plánujete navštívit Halloween párty, nezapomeňte se zeptat, zda hostitelé neurčili nějaké téma! Tématické halloweenské večírky jsou pro hosty způsobem, jak vytvořit soudržnou, přesto kreativní atmosféru večírku, kdy si každý oblékne kostým, který přispívá k většímu konceptu. Například párty tematicky zaměřená na Super Mario by měla přimět hosty, aby se oblékli do různých herních postav; tematická Harry Potter párty představí kostýmy různých studentů v Bradavicích. A takhle bychom mohli pokračovat dál a dál!

 

Ať už se rozhodnete slavit Halloween v Americe jakkoliv, hlavně ať jste v bezpečí, navazujete nová přátelství a bavíte se. Jo, a samozřejmě jíte spoustu sladkostí.

 

Mandy Cook
Mandy Cook
Jsem Mandy, ráda vás poznávám! Jsem spisovatelka, obchodník a tvůrčí pracovník žijící v Bostonu s nadšením pro globální občanství. Mezi mé koníčky patří zpěv se svou poloprofesionální skupinou, mám ráda Hru o trůny a jedení tacos. Jsem vášnivá cestovatelka, celoživotní fanatik Beatles a milovník všeho italského.
A line drawing of a gumball machine

Chcete se dozvědět více?

Řekneme vám všechno, co potřebujete vědět, než se vydáte na dobrodružství svého života jako au pair v USA. Cestujte, učíte se a rostete s Cultural Care !

Další informace